На перший погляд може здатися що кожного тижня ця діаграма виглядає майже такою ж, як і була на попередньому слайді тижнем раніше. Так, певна схожість присутня – підвищення активності у вихідні дні та порівняно рівний інтерес до автівок впродовж робочих днів. Однак є одна не надто помітна, але важлива відмінність між цими графіками – щоразу крива стає на кілька пунктів вище. Тобто, маємо нехай невеликий, проте стабільний тренд зростання інтересу українців до автомобілів.
Про основні терміни та принципи, за якими визначаються ті чи інші показники, котрі присутні на слайді у даному розділі, можна дізнатися за цим посиланням .
Калькулятор цін на авто
Впродовж десятого тижня стабільними залишилися середні ціни у всіх основних групах легковиків, змінилися лише вони для сегмента електромобілів. Повернувся до попереднього рівня наш «Leaf-індекс», тобто мінімальна ринкова ціна за цю модель, яка минулого тижня «підскочила» на ті самі $200. Ще на сотню «умовних» знизилася середня ціна на електрокари загалом, хоч при поточному значенні $23 900 це навряд чи можна назвати значною зміною на ринку, хіба що це перейде у щотижневий тренд, за чим ми, звісно, стежитимемо.
Картина інтересу українських автомобілістів досить стабільна, й Топ-15 моделей легковиків, пропозиції з якими переглядають найчастіше, подібна до тієї, яку можна було бачити в наших попередніх щотижневих оглядах динаміки авторинку. Українські автомобілісти виявляють стабільний інтерес до трійки лідерів – Volkswagen Passat, Golf та Skoda Octavia, який вони ж підкріплюють фактичними покупками цих легковиків. А от присутність чималої кількості моделей, що належать до сегмента «бізнес», як ми визначили у попередньому огляді, не так часто закінчується купівлею саме
Читать на auto.ria.com