Дієвим кроком у вирішенні непростого завдання збалансування інтересів держави (надходжень податків до бюджету) й споживачів (утримання цін) є уніфікація акцизів на бензин, дизпальне й скраплений газ (LPG).
Про це пише директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн у матеріалі «Повернення податків на пальне: як зібрати та як не втратити» для «Дзеркала тижня».
При цьому він зазначає, що якщо казати про оподаткування одиниць енергії, а не обсягу, треба врахувати, що калорійність газу менша, тобто у літрі газу менше енергії, ніж у літрі бензину чи дизпального. Відповідно, акциз на літр газу має бути меншим, а саме - з коефіцієнтом 0,85 відносно бензину, замінником якого автогаз фактично є.
Згідно з розрахунками експерта, якщо орієнтуватися на збереження поточних роздрібних цін на бензин і дизпальне, то його забезпечить уніфікований акциз за ставкою 100 євро за 1000 л (відповідно 85 євро на скраплений газ). У такому разі зросте тільки ціна на автогаз до 33,7 грн/л (27,5 грн/л на поточний момент). При цьому очікуваний обсяг бюджетних надходжень становитиме 3,3 млрд грн на місяць, або 42,3 млрд грн на рік (з ПДВ 7%).
«Щоб вийти на торішній «гривневий» показник (85 млрд грн), треба орієнтуватися на уніфіковану ставку на бензин і ДП обсягом 200 євро (170 євро на газ). При цьому ціна на бензин зросте до 55 грн/л (51 грн на початок серпня), а на ДП втримається в межах 58 грн/л (55 грн зараз). Здорожчає й газ, але збереже ефективне співвідношення з бензином», - пише Куюн.
Якщо ж, зі слів експерта, орієнтуватися на останні котирування бензину і ДП на рівні 1000 дол./тонна, що на 15% нижче від середньомісячних, які було взято для вищевказаних розрахунків, то навіть ставка акцизів у 200 євро може минути для споживачів непомітно.
«Сьогодні
Читать на news.infocar.ua