Запас ходу — максимальна відстань, яку здатний проїхати електрокар на повному заряді батареї. Це впливає на планування поїздок та загальний комфорт користування електромобілем.
І ще кілька років тому нормою вважався запас ходу 150 – 200 км. Нині вже можна знайти моделі, в яких заявлено 500, 600 і навіть 800 км без підзарядки. Які це авто? Розкажемо про десятку далекобійних електрокарів далі. А перед цим розберімося, як правильно визначити запас ходу, щоб отримати об’єктивне уявлення про автономність електрокара.
Виробники електромобілів зазначають дані щодо запасу ходу, проте вони не завжди є точними: зазвичай невідомо, за яких умов проводились вимірювання. Тому, щоб краще орієнтуватися під час вибору авто, є міжнародні стандарти.
Найбільш поширені з них:
Європейський стандарт.
Застосовують різні сценарії використання електромобіля — міський цикл з частими зупинками, позаміські дороги зі стабільною швидкістю, автомагістралі з високими швидкостями.
Також роблять різкі розгони та гальмування, виконують підйоми та спуски. Тестування проводять за різних температур, щоб виміряти ефективність батареї.
Американський стандарт.
Тест максимально наближений до реальних умов експлуатації авто на дорогах в США. Проводять симуляцію різних сценаріїв використання авто: поїздки по місту з частими зупинками, рух по автомагістралі з високою швидкістю, комбіновані поїздки — місто, передмістя, траси.
Під час тестування фіксується кількість спожитої електроенергії електромобілем (у ват-годинах чи кіловат-годинах). Далі споживання переводять у запас ходу, виражений в милях на одному заряді.
Важливо зазначити, що значення запасу ходу, отримані за методикою EPA як правило є найменшими, у порівнянні з іншими стандартами.
Китайський стандарт.
Читать на auto.ria.com