Нещодавно у Верховній Раді у переліку зареєстрованих з’явився законопроєкт №9076, завдання якого посилити відповідальність за керування транспортними засобами у стані алкогольного (чи подібних станів) сп’яніння. Зміни автори ініціативи пропонують внести у статтю 130 Адмінкодексу.
Потребу у перегляді і без того немалих ставок (фактично – найвищих серед усіх «водійських») штрафів, які набули чинності 17 березня 2021 року, автори документа пояснюють тим, що протягом 2022 року внаслідок ДТП, які сталися з вини нетверезих водіїв загинула 91 людина, а 1031 була травмована. Крім того, додатковою користю, як зазначено у пояснювальній записці до проєкту, буде передача конфіскованих у порушників авто на потреби ЗСУ.
Щоб було простіше зорієнтуватись у тому, що ж пропонують нардепи, ми винесли основні зміни на слайд, позначивши їх червоним. Отже, перший щабель штрафів «за пиятику» залишається без змін, натомість вже з другого, тобто за повторне протягом року порушення, яке підпадає під кваліфікацію «сто тридцятої», замість можливого (за рішенням суду) оплатного вилучення автомобіля передбачена обов’язкова його конфіскація. За умови, що транспортний засіб перебуває у власності порушника. Також запропоновано збільшити строк позбавлення права керування ТЗ – з трьох до п’яти років.
Третя спроба сісти за кермо напідпитку, зафіксована поліцією, за задумом авторів ініціативи, котру ми розглядаємо, має обійтися порушнику не в 51, а в 68 тисяч гривень, усе ж інше – без змін. Також без правок залишена частина 130 статті КУпАП котра стосується вживання водієм алкоголю після ДТП чи зупинення поліцейським до проведення медогляду.
Нагадаємо, що торік з вини нетверезих водіїв трапилося 790 ДТП, в яких загинула 91, та травмована 1031 особа. Загалом
Читать на auto.ria.com