У світі поширена думка, що електромобілі в цілому надійніші за бензинові або дизельні машини, — і переважно так є й насправді. Проте не все так однозначно: для подібних узагальнень всі моделі надто різні, тож не кожна «електричка» може гарантувати власнику меншу кількість підстав для мороки під час експлуатації. Завдяки меншій кількості механічних вузлів такий транспорт і справді може бути доволі надійним, однак відсутність культури виробництва, часом притаманна новим брендам і стартапам, може вилитись у докучливі проблеми як «по залізу», так і з програмним забезпеченням електроавто на відносно невеликих пробігах.
Питання довіри до «електричок» поляризувало автомобільну спільноту, а там, де є протилежні табори, вірити звинуваченням на слово не варто. Для грунтовної ж дискусії можна знайти гідні джерела інформації: наприклад, базу даних німецького бюро технічного нагляду TÜV, якевже давно збирає та оприлюднює грунтовну статистику несправностей легкових авто, виявлених експертами у процесі техогляду.
У свіжій добірці, в якій наведено дані про автомобілі 2020-2021 років виробництва найменшу кількість різноманітних недоліків німці виявили у Volkswagen Golf Sportsvan, Audi Q2 і TT. Серед машин неєвропейських брендів добре себе показали Mitsubishi ASX, Toyota RAV4 та Suzuki Vitara, тим часом як єдиним електромобілем, що потрапив до першої десятки надійних авто, став непогано відомий в українському сегменті авто з пробігом Volkswagen e-Golf.
Зауважимо, що у наведеній далі десятці найменш надійних автомобілів електричних моделей теж небагато, — але є нюанс: антирейтинг із величезним відривом очолив надзвичайно популярний у світі електричний седан Tesla Model 3. І це при тому, що на відміну від авто з ДВЗ його «карму» не можуть
Читать на auto.ria.com