Серед автомобілістів побутує думка, що автомобілями з переднім приводом легше управляти. Крім цього, багато водіїв переконані, що передньопривідні машини в рази кращі, ніж задньопривідні. Так це чи ні, з'ясуємо далі.
Передньопривідні машини почали випускати досить пізно. Першим автомобілем з переднім приводом був двотактний «DKW», який випустили в Німеччині наприкінці 1931 року. З того моменту пройшло чимало часу, і автоконструктори випустили навіть повнопривідні машини, проте, передні ведучі колеса залишились популярними серед автолюбителів. Щоб зрозуміти, чому передньопривідні авто на сьогодні складають достойну конкуренцію задньопривідним, достатньо розібратися з їх головними перевагами. До них відносять:
Також слід зазначити, що передньопривідні автомобілі є більш безпечними у порівнянні з задньопривідними, адже бензобак у них розташований на дні автомобіля. Перенесення бензобака за межі автомобільного кузова сприяло збільшенню безпеки під час їзди.
Ще однією перевагою переднього приводу є те, що такі машини рідко заносить на слизькій чи мокрій дорозі. Також передній привід стабільно вводить машину в поворот, тоді як на задньопривідній дуже легко перегазувати.
Незважаючи на таку велику кількість переваг, передній привід має чимало недоліків.
По-перше, при передачі обертового моменту на передні колеса вібрація передається на кузов та салон.
По-друге, передньопривідними автомобілями важко керувати на великих швидкостях, адже всі важковагові елементи знаходяться під капотом авто. Такі автомобілі часто «веде у бік» на поворотах. Через це всі спорткари виготовляють з заднім приводом. Звідси випливає ще один недолік - це збільшене навантаження на передні шини, через що їх доводиться змінювати в рази частіше, ніж у
Читать на news.infocar.ua