Не голосування за дороги чи комунальні послуги, а вотум довіри чинному уряду Чехії - саме так опозиційна чеська партія ANO намагалася мотивувати своїх прихильників прийти на місцеві вибори, що пройшли 23-24 вересня.
Одночасно в ці дні у Чехії дообирали третину Сенату - верхньої палати національного парламенту.
Перемога на цих виборах давала ANO та її лідеру експрем'єру Андрею Бабішу можливість вимагати відставки уряду та дострокових парламентських виборів. А одночасно - посилювала їхні позиції на виборах президентських, які пройдуть у січні наступного року. На ці вибори свою кандидатуру може виставити і сам Бабіш - якщо побачить високі шанси на перемогу.
Такий сценарій був би дуже небезпечним для України - за нинішньої коаліції Чехія стала одним із ключових союзників України та критиків Путіна. Є всі підстави вважати, що за зміни влади рівень цієї підтримки суттєво впаде.
Чи виправдали вибори очікування опозиції? Лише частково.
Опозиції вдалося істотно покращити свої результати, але не настільки, щоб усерйоз розраховувати на дострокові вибори.
Проте одночасно суттєво наростили підтримку і радикали, в тому числі ті, що відкрито вимагають припинити надання зброї Україні та скасувати санкції проти РФ.
Напівперемога опозиції
На перший погляд, результати виборів стали тріумфом партії ANO.
Головна опозиційна партія збільшила кількість мандатів на 300, взявши перше місце у 17 із 27 великих міст. А на довиборах у Сенат один кандидат від ANO виграв у першому турі, а ще 17 (або напряму від ANO, або від їх коаліції із соціал-демократами) - пройшли у другий тур, де мають чималі шанси на перемогу.
Найбільш яскрава перемога - вихід у другий тур Яни Надьової, раніше умовно засудженої колишньої дружини експрем'єра Петра Нечаса. Важливо,
Читать на bin.ua