Зазвичай останній місяць року виявляється одним з найулюбленіших серед покупців нових авто: імпортери й дилери складають подальші плани та намагаються звільнити майданчики від накопичених і досі нерозпроданих легковиків, пропонуючи надзвичайно спокусливі знижки. Втім, ситуація наприкінці 2023-го виявилася доволі нетиповою, оскільки до звичних розрахунків, і до того ускладнених війною, утрутився додатковий чинник — страйк перевізників на кордоні з Польщею, який істотно ускладнив логістику та вплинув на наявність «живих» авто в Україні.
Звісно, «з коліс» в Україні купують не кожен імпортований автомобіль, тож накопичити певну пропозицію «живих» машин, оголосивши врешті новорічні акції та знижки, багатьом операторам ринку таки вдалося. Однак на загальний підсумок грудня зайві складнощі таки вплинули: попри оптимістичні очікування кількість угод купівлі-продажу нових авто, відзначених у базі даних Головного сервісного центру, виявилася майже на 10% меншою, ніж у листопаді, сягнувши 5 тисяч одиниць (нагадаємо, до нашого підрахунку традиційно не увійшли транспортні засоби із позначкою «Спеціальний», призначені для використання медичними, комунальними, правоохоронними закладами тощо, або для переобладнання у такі на території України).
1. Toyota: 754 нових авто (-80);
2. Volkswagen: 478 нових авто (-31);
3. Skoda: 446 нових авто (-21);
4. Renault: 441 нове авто (+85);
5. Suzuki: 231 нових авто (+35);
6. Citroen: 227 нових авто (+6);
7. Mercedes-Benz: 200 нових авто (-44);
8. Nissan: 195 нових авто (-122);
9. Audi: 183 нових авто (+30);
10. Mazda: 179 нових авто (-20).
Нескладно помітити, що досягти прогресу вдалося переважно брендам, які мають коротший логістичний ланцюжок завдяки виробництву на території Румунії, Словаччини,
Читать на auto.ria.com