Воєнний стан, введений в Україні 24 лютого 2022 року указом Президента на 30 діб, передбачає цілу низку обмежень, серед яких є й такі, що стосуються прав автомобілістів. І якщо з необхідністю певних обмежень пересування чи комендантської години із повною забороною руху транспортних засобів більшість сумлінних громадян вже погодилася, то перспектива відчуження особистого майна, зокрема транспортних засобів, поки лишається хоч і ймовірною, але «страшилкою». Та чи справді так просто «забрати» у власника машину для воєнних потреб?
Експерти видання ЛІГА:ЗАКОН підтвердили, що в умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, яке перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до ст. 41 Конституції України, ст. 353 ЦК України, ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» та ст. 3 ЗУ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану». Однак подібний вчинок — не сцена з фільму «Термінатор» («Мені потрібен твій мотоцикл...»): для реквізиції майна є 4 обов'язкові умови.
Відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості.
Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1 та 9 Закону 4765).
Рішення може бути ухвалено виключно вищим командуванням Збройних сил України або окремо визначених підрозділів та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається рішення лише у місцях бойового зіткнення. Варто зазначити, що начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони тощо, не наділені таким правом.
Реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням.
Читать на auto.ria.com