Фактично, тут більше про пальне, ніж автомобілі – адже обіцяне урядом розв’язання паливної кризи «дещо» затягнулося, й досі водії бачать або вимкнені стели АЗС, а якщо котрийсь цінник світиться – значить буде черга, у якій доведеться прочекати кілька годин, аби отримати 10 чи 20 літрів пального. Та й то у разі, якщо його вистачить, або не буде оголошено повітряну тривогу.
Зрозуміло, що автівки з гібридними силовими установками не здатні цілком «відв’язати» своїх власників від бензоколонок, навіть ті, які мають певний запас ходу на електротязі й можуть заряджати тягову батарею від зовнішніх джерел. Однак у порівнянні з електромобілями, доступними на нашому ринку зараз, здебільшого гібриди дешевші, й не мають такого ліміту на пробіг, яким наділені «електрички», зокрема з бюджетного сегмента.
Що у списку? Легковики з роком випуску не далі 2010, з гібридними силовими установками, як «самозарядні», тобто коли ДВЗ та електропривод працюють водночас, так і «зарядні», котрі мають порт для під’єднання автівки до розетки. Умовою потрапляння до вибірки була достатня кількість пропозицій на AUTO.RIA, адже важливо, коли є вибір. Варто зазначити, що зараз цей вибір саме у сегменті гібридів дещо звузився, оскільки автомобілісти доволі активно шукають варіанти, як заощадити на пальному та якомога рідше відвідувати АЗС.
Під фото кожної моделі зазначені «стартові» та середні ціни, отримані у середині травня 2022 року. Щоб дізнатися фактичні ціни на конкретні автівки, слід натиснути кнопку «Вибрати свій…», яка теж є під даними легковиків, що присутні у списку.
Вибрати свій Ford Fusion
Вибрати свою Toyota Camry
Вибрати свою Toyota RAV4
Вибрати свою Toyota Prius
Вибрати свій Hyundai Sonata
Вибрати свій KIA Optima
Вибрати свій Lexus ES
Вибра
Читать на auto.ria.com