Іран вже тиждень лихоманить від масових акцій. Вони розпочалися після смерті 22-річної студентки Махси Аміні, що померла після затримання поліцією моралі за неправильно вдягнутий хіджаб.
Хіджаб - накидка з тканини на обличчя і тіло - став обов'язковим для жінок в Ірані після перемоги ісламської революції 1979 року. Ті, хто порушують суворі правила його носіння на вулиці, можуть зазнати нападів і арештів.
Власне, саме це і відбулося ввечері 14 вересня в столиці Ірану - Тегерані. Махса Аміні була затримана поліцією моралі. Через три дні вона померла в лікарні.
Її родичі стверджують, що її жорстоко побили при арешті, а влада запевняє, що в молодої дівчини "стався серцевий напад".
Ситуація збурила консервативну країну, що вже понад 40 років живе фактично під повним керівництвом релігійного ісламського лідера аятоли Алі Хаменеї.
Тепер на знак протесту жінки по всій країні спалюють хіджаби та відрізають собі волосся.
"Жорстокість до жінок"
"Трагічна смерть Махси Аміні та твердження про тортури та жорстоке поводження мають бути оперативно, неупереджено та ефективно розслідовані незалежним компетентним органом, який, зокрема, забезпечить доступ її сім'ї до правосуддя", - заявляє виконувач обов'язків Верховного комісара ООН з прав людини Нада аль-Нашиф.
Вона зазначила, що ООН отримала "перевірені відеоролики про жорстоке поводження з жінками": в останні місяці поліція моралі збільшила кількість вуличних патрулів.
Влада намагалась загасити протести. Помічник верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї 19 вересня відвідав родину Аміні. За повідомленнями державних ЗМІ, він пообіцяв їм, що "всі установи вживуть заходів для захисту прав, які були порушені".
Депутат іранського парламенту Джалал Рашиді Кучі публічно розкритикував поліцію
Читать на bin.ua