Почнемо з того, що такий клас, як «пасажирські мініфургони» ви навряд чи знайдете у котромусь з класифікаторів транспорту. Бо фургон, як не крути – термін, котрий скоріше стосується вантажівок, байдуже якого класу вантажопідйомності. Пасажирський же автомобіль, навіть якщо він у заводському виконанні на базі того ж Renault Kangoo чи Volkswagen Caddy, більшість систем класифікації вважатиме мінівеном або універсалом. В окремих випадках такі версії матимуть іншу назву, або ще одне слово, додане до базової назви моделі.
Проте зважаючи на реалії саме українського авторинку, свого часу через обмеження імпорту звичайних легковиків (звісно – задля «підтримки національного автопрому», насправді ж на догоду кільком приватним автобізнесам), виникла ціла течія з «кенгуподібними» автівками. Спершу такі «приганяли» як вантажні, бо їх ще якось можна було розмитнити з терпимими витратами, далі ж їх «перешивали», тобто переобладнували у пасажирські варіанти, й перереєстровували вже як звичайні легковики.
Пізніше цю течію було притиснено введенням акцизу на переобладнання, однак ринок встиг наповнитися певною кількістю отаких «пасажирських мініфургонів». Здебільшого народжених вантажівками, і переобладнаних у пасажирські версії. Таких в активних торгах зараз близько 2%, а загалом протягом третього кварталу 2022 року оцих пасажирських мініфургонів було куплено понад 6 тисяч. І саме їх ми розглянемо цього разу – 15 найпопулярніших моделей на українському авторинку.
Про дані, що зазначені під фото кожного мініфургона: кількість куплених автівок у третьому кварталі 2022 року (сума угод купівлі-продажу та перших реєстрацій, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС), а також середня ринкова ціна для кожної моделі. Можна (і навіть варто)
Читать на auto.ria.com