Перший весняний місяць для сегмента імпорту почався зі зростання обсягів: на першу реєстрацію було подано 21,4 тисячі легковиків з пробігом, що поки найбільше значення для поточного року, і навіть вище, ніж середня місячна кількість «свіжопригнаних» авто для року минулого.
Негативні фактори, які цілком об’єктивно могли знизити темпи «пригону» (посилення перевірок документів та мети виїзду за кордон чоловіків призовного віку, а також повернення в деяких країнах «активістів-фермерів», які блокують прикордонні шляхи) вкотре не відбилося на сегменті імпорту, і навіть не завадило дещо збільшити обсяги.
Серед виробників легковиків, котрі ввозили найчастіше, незмінний лідер – Volkswagen, з майже подвійним кількісним відривом від Audi, після якого на третьому місці Nissan. На четвертій та п’ятій позиції, відповідно, Renault таFord.
Серед окремих моделей, які найчастіше «приганяли» минулого місяця, першість залишається за Volkswagen Golf. Нагадаємо, що до загального числа «Гольфів» включені також його електричні версії e-Golf, кількість яких у лютому склала 245 шт. З подібних варіантів також маємо 11 Ford Focus Electric, а крім них - три цілком електричні моделі (тобто такі, які від початку були розроблені такими, і не мають паралельних версій з ДВЗ). Це Nissan Leaf та дві Tesla - Model 3 та Model Y.
Далі час ознайомитися з актуальною картиною «пригону», а саме – п’ятнадцятьма моделями, яких було найбільше подано на першу державну реєстрацію. Щоб огляд сегмента імпорту був ще інформативніший, ми визначили, з яким роком випуску найчастіше прибував той чи інший легковик та дізналися середні ціни на машини відповідного віку в Україні. Щоб побачити більше, слід натиснути кнопку «Пропозиції з…», яка миттєво відкриє каталог оголошень з
Читать на auto.ria.com