Економіст і голова ради Центру економічної інтеграції та сталого розвитку Роман Комиза свою позицію щодо останніх заяв Штайнмаєра, в яких він закликав німців відмовитися від старих уявлень про росію, охарактеризувавши поточну ситуацію як «нову еру конфронтації».
«Тут слід звернути увагу на один дуже важливий фактор, що здатний кардинально змінити все, — повністю розгорнувши ту стратегію, яку Німеччина вибудовувала після 2-ї Світової війни та, особливо, після падіння Берлінського муру і встановлення особливих відносин із пострадянською росією. Суть у тому, що Німеччина — країна з величезним (за європейськими мірками) населенням і недостатнім доступом до природних ресурсів, яка, з огляду на низку історичних причин, програла іншим європейським державам перегони за освоєння колоній у період Великих географічних відкриттів і наступних за ними трансформацій на етапі раннього періоду розвитку світового капіталізму. Це вилилося у витрати наздоганяючого розвитку, який багаторазово втягував Німеччину в епіцентр локальних, регіональних і світових воєн. Німеччина не бачила іншого шляху, окрім як розвиток у рамках імперської моделі, що робило її агресивним і небезпечним конкурентом на світовій шахівниці з погляду інших гравців, які вже пройшли шлях трансформацій, що відкрив їм доступ до світових ресурсів і міжнародної торгівлі, і не бажали ділити з кимось ще шматки глобального пирога, які їм дісталися. Це Захід. У схожій ситуації опинилася Японія.
Єдиною можливою моделлю, що дозволяла Німеччині розвиватися, а не тягнути жалюгідне існування серед інших, більш успішних європейських націй, була імперія. А шлях до імперії в тих історичних умовах лежав через жорстку конфронтацію і агресію щодо інших імперій. Підсумок відомий: Німеччина
Читать на fakty.ua