Після початку війни питання транспортної незалежності гостро постало перед багатьма українцями. І хоч купівля вживаного авто залишається найбільш доступним та очевидним варіантом його розв’язання, інтерес до пропозицій українських автодилерів не вщух. Причин, які спонукають людей до купівлі саме нового легковика, вдосталь: від потреби бути впевненим у безвідмовній роботі техніки у цей складний час до бажання витратити заощаджені (можливо - безготівкові) гривні на щось корисне, легкомобільне й ліквідне до першої хвилі прогнозованої Нацбанком інфляції.
Протягом перших трьох тижнів після оголошення в Україні воєнного стану ситуацію з продажами нової техніки ускладнила ще й відсутність можливості зареєструвати нове авто й отримати номерні знаки: Сервісні центри МВС були закриті, а електронні реєстри заблоковані, щоб уникнути зламу та будь-яких інших ворожих дій з майном українських громадян. Однак 16 березня СЦ у більш-менш безпечних регіонах відновили роботу й почали ставити на облік машини, куплені в автосалонах.
І це був зовсім не символічний жест: за підсумками першого місяця весни українські дилери продали кількасот нових авто, які отримали українські «номери», а статистика переглядів пропозицій на AUTO.RIA та дзвінків у автосалони продемонструвала, що інтерес до такої техніки існує, - і навіть помалу зростає. Втім, у потенційних покупців раз у раз виникали слушні питання щодо процедур купівлі та реєстрації нових авто, тому ми вирішили знайти відповіді на найпоширеніші з них, щоб додати автомобілістам упевненості.
Справді, після оголошення воєнного стану шоуруми більшості дилерів спорожніли, - але не через відсутність «живих» авто. Більшість дилерів перевезла машини з людних місць на склади, або й евакуювала у віддалені
Читать на auto.ria.com