Щоб стабілізувати ситуацію на ринку пального й уникнути значного зростання цін на заправках, на початку великої війни парламент майже повністю скасував податки на нафтопродукти.
Таке рішення дало результат і влітку урядовці почали говорити про скасування податкових пільг. У підсумку вирішили це зробити двома етапами.
Перший відбувся у вересні 2022 року. Другий очікується в липні, коли Україна має повернутися до довоєнних ставок акцизів та ПДВ. Це гарантовано призведе до зростання цін на АЗС.
Що зміниться з 1 липня і наскільки подорожчають нафтопродукти? В цьому питанні розбиралося видання Економічна правда.
Чому скасували податки
Через три тижні після початку великої війни Верховна Рада ухвалила рішення про скасування акцизу на бензин, дизпальне та скраплений газ і зниження ставки ПДВ з 20% до 7%.
Це було виправдане рішення. Після різкої втрати понад 90% дизелю і 50% – бензину ринок не міг забезпечувати споживачів пальним.
Для наповнення ринку нафтопродуктами трейдери мусили швидко переорієнтуватися на постачання пального з більш дорогого напрямку – з ЄС.
До того ж світові ціни на нафту тоді зросли до рекордних з 2008 року 140 доларів за барель, що впливало на вартість нафтопродуктів для споживачів.
Рішення парламенту дозволило подолати кризу і втримати ціни на адекватному рівні. Влітку почалися розмови про повернення податків на пальне, але депутати зробили це лише частково.
У вересні вони встановили уніфіковану ставку акцизу на дизельне пальне та бензин – 100 євро за тисячу літрів, на скраплений газ – 52 євро за тисячу літрів.
Сприятлива кон’юнктура на світових ринках, коли вартість нафти опустилася до 80-90 доларів за барель, дозволила пережити часткове повернення акцизів без впливу на ціни для кінцевих споживачів.
Утім, ще під
Читать на real-vin.com