На початку весни попит на нові автомобілі, за теперішніми мірками, вибухнув — у березні українські автомобілісти придбали у дилерів на півтори тисячі автівок більше, ніж у лютому. Не дивина, що підбиваючи підсумки квітня ми готували себе до передбачуваного руху синусоїдою — цього разу донизу. Однак песимізм виявився передчасним: зменшення попиту таки відбулося, однак виявилося майже символічним.
Загалом у базі даних про реєстраційні дії ГСЦ МВС з’явилося понад 5,1 тисячі записів про нові авто. Однак ми у наших звітах зазвичай не враховуємо транспорт спеціального призначення, замовлений держзакладами та переобладнаний підприємствами вже в Україні, тому врешті визначили: кількість нових легковиків за підсумками квітня склала 4710 одиниць — лише на 198 машин (або на 4%) менше, ніж купили попереднього місяця.
Лідером «командного заліку» дедалі залишається Toyota, яку з істотним відставанням, але вельми активно штовхаючись між собою, переслідують Renault, BMW і Volkswagen. Решта суперників тримає шанобливу дистанцію, зберігаючи, з усім тим, порівняний з результатом попереднього місяця темп.
1. Toyota: 629 нових авто;
2. Renault: 450 нових авто;
3. BMW: 418 нових авто;
4. Volkswagen: 408 нових авто;
5. Skoda: 346 нових авто;
6. Hyundai: 281 нових авто;
7. Mercedes-Benz: 225 нових авто;
8. Suzuki: 213 нових авто;
9. Mazda: 196 нових авто;
10. Nissan: 168 нових авто.
Власне, пара квітневих бестселерів у персональному заліку моделей вас теж навряд чи здивує — однак є нюанс: Toyota RAV4 повернувся на другий рядок рейтингу після тривалої мандрівки нижніми щаблями, відтіснивши на третю позицію оновлений Mazda CX-5, який, вочевидь, теж неабияк прийшовся до вподоби українським прихильникам бренду.
Трохи менш очікуваний гість верхньої
Читать на auto.ria.com