Роздрібні ціни на пальне мають потенціал для подальшого зростання, але межу в 60 грн/л вони навряд чи перетнуть. Про це йдеться в авторському матеріалі директора Консалтингової групи «А-95» Сергія Куюна «Знову 50+. Чи зростатимуть ціни на пальне?» для «Дзеркала тижня».
З його слів, половина ринку пального належить операторам із правильною «податковою» орієнтацією, тому вони змушені включати нові податки в ціни й реагувати на зміни зовнішньої кон'юнктури.
Так, з початку зростання 14 червня станом на 29 серпня оптові ціни на бензин А-95 підвищилися на 13 грн/л (з 34,25 до 47,25 грн/л), на дизпальне - на 13,25 грн/л (з 33,50 до 46,75 грн/л).
«Динаміка цін цілком відповідає чинникам, які викликали їхнє зростання. Так, податкове навантаження на бензин збільшилося приблизно на 11 грн/л, митна вартість за зазначений період - на $82/тонна, або на 2,7 грн/л (із ПДВ). Для дизпального податкове навантаження зросло на 7,5 грн/л, а митна вартість - на $150/тонн, або 5,5 грн/л», - додав він.
Зміни на гуртовому ринку найбільш показові, оскільки через фактичну відсутність запасів цей ринок оперативно реагує на зміну кон'юнктури. Своєю чергою роздрібні ціни змінюються повільніше, причому як на підйомі, так і на падінні, через наявність запасів і не завжди чесну конкуренцію з боку «гравців-оптимізаторів». Маючи за рахунок несплати податків меншу собівартість нафтопродукту й слабку прив'язку до світових котирувань через «внутрішнє виробництво», періоди зростання цін вони використовують для збільшення реалізації.
«Отже, з початку зростання на початку липня роздрібні ціни на бензин додали 8,12 грн/л (до 52,91 грн/л), на дизпальне - 9,16 грн/л (до 52,49 грн/л). Відповідно, відставання АЗС від опту становить для бензину А-95 на 29 серпня 4,88
Читать на news.infocar.ua