Автомобілі з гібридними силовими установками – ті, в котрих конструктивно поєднано двигун внутрішнього згорання та електромотор (або кілька), які, залежно від режиму їзди, окремо або разом приводять в рух автомобіль. Також в цих системах присутня (подібно до електромобілів, але меншої ємності) акумуляторна батарея, яка накопичує енергію від бензинового або дизельного двигуна, від мотор-генератора при гальмуванні, або й від зовнішнього джерела, котра далі використовується для обертання тягового електромотора.
Простішими словами – «гібрид» поєднує в одному кузові звичайне авто з ДВЗ (двигуном внутрішнього згорання) та частково електромобіль. Головна ідея створення гібридних силових установок мала дві мети: підвищення екологічності автотранспорту й зниження споживання пального. Попри це, у зв’язку з ускладненням конструкції, такі машини зазвичай дорожчі за аналогічні чи подібні моделі з ДВЗ й дещо складніші в обслуговуванні.
Перш ніж перейти до розгляду технічної сторони та особливостей кожного з присутніх на українському авторинку гібридних легковиків, варто окреслити вікові та цінові рамки, в яких є достатньо пропозицій (відповідно – й вибір) такого типу машин.
Отже, на вторинному ринку найбільша концентрація таких від 2012 року випуску й до сьогодні, а «найгустіша» пропозиція спостерігається в ціновому діапазоні від $9 000 до $20 000.
Щодо нових авто – ціни на «гібриди» починаються приблизно з $20 000 (на авто групи MHEV, про що детальніше далі) та від $28 000 на повноцінні машини групи HEV. Верхня межа може знаходитися далеко за відміткою у кілька сотень тисяч доларів, адже гібридними бувають також спорткари та авто представницького класу.
Далі – про особливості кожного з основних видів легковиків з гібридними силовими
Читать на auto.ria.com