Експерти Інституту досліджень авторинку проаналізували статистику реєстраційних дій з уживаними легковими автомобілями у 2023 році, та визначили найпопулярніші марки і моделі серед імпортованих та проданих всередині країни, а також розподіл ринку за пальним та середній вік для кожної групи.
У 2023 році сумарний обсяг вторинного ринку легкових автомобілів склав 1,177 тис. шт., що на 5,5% більше у порівнянні з 2022 роком. Різниця у щомісячних загальних обсягах торік була меншою, відсутня «хвиля» лютого-квітня, яка була зафіксована у 2022 у зв'язку з початком повномасштабного нападу рф на Україну. Тоді у перші дні введення воєнного стану, по-перше, громадянам було не до купівлі автомобілів (принаймні - з офіційним переоформленням), по-друге, припинили роботу сервісні центри МВС. Після відновлення їхньої роботи відбулося помітне зростання кількості угод купівлі-продажу та перших реєстрацій, які були відкладені через щойно зазначені обставини.
На внутрішньому ринку у 2023 було укладено 955,6 тис. угод купівлі-продажу, що істотно більше, на 34,3%, ніж було у 2022 році, який закінчився з підсумком 711,2 тис. перепродажів всередині країни.
Перших реєстрацій легковиків з пробігом минулого року зафіксовано 220,9 тис., майже удвічі менше (на 45,3%) ніж у 2022 році, коли було імпортовано 403,9 тис. автомобілів. Так тому, що у травні-липні 2022 українська влада запровадила пільги на ввезення автотранспорту, так зване «нульове розмитнення», яке й дало цей помітний поштовх сегменту імпорту.
Цього ж року жодних законодавчих чи інших змін щодо правил імпорту не запроваджувалося, тому загальна ринкова картина виглядає значно рівнішою у розподілі пропорцій та сумарній кількості, ніж роком раніше.
Варто зазначити, що протягом минулого року
Читать на news.infocar.ua