Через початок війни питання транспортної незалежності, автономності як ключової гарантії власної безпеки та безпеки близьких людей гостро постало перед багатьма українцями. І хоч купівля вживаного авто залишається найбільш доступним та очевидним варіантом його розв’язання, інтерес до пропозицій українських автодилерів теж відновлюється.
Причин, які спонукають людей до купівлі саме нового легковика, чимало: від потреби бути впевненим у безвідмовній роботі техніки у цей складний час до бажання витратити заощаджені (можливо - безготівкові) гривні на щось корисне, легкомобільне й ліквідне до витка прогнозованої Нацбанком інфляції. Однак придбати нове авто за умов, коли фінансові установи припинили роздрібне кредитування, стало значно складніше.
Проведене AUTO.RIA у квітні опитування відвідувачів та клієнтів показало, що питання продажу нових автомобілів у кредит є зараз одним із найактуальніших в індустрії. Його відновлення, з одного боку, дозволило б громадянам не лише закрити транспортне питання, забезпечивши свободу власного пересування, а й зафіксувати ціну бажаного автомобіля до того, як із продажу зникнуть оголошені дилерами «спеціальні пропозиції» на наявні авто.
З іншого боку, нові люди та угоди у салонах дилерів спонукатимуть імпортерів до відновлення призупинених досі постачань та врешті віллють більше грошей, - причому, не лише в автомобільний сегмент ринку, а й у банківський сектор, індустрію страхування тощо. В економіку України.
Чи готові фінансові установи до відновлення автокредитування? Коли та з якими умовами воно може повернутися до салонів українських дилерів? На ці питання відповів AUTO.RIA гість нашої рубрики «Відеоінтерв’ю» Олександр Кушлик, який очолює напрямок автокредитування та лізингу в одному з
Читать на auto.ria.com