Зараз уже нікого не потрібно переконувати у доцільності придбання електромобіля. Принаймні, про це свідчить статистика попиту, у якій кілька моделей електрокарів знаходяться на досить високих позиціях, потрапляючи у першу п’ятірку чи десятку моделей з найвищим попитом у різних класах. Водночас слід зазначити, що й пропозиція з такими авто, поки принаймні кількісно, теж зростає.
Стримувати від купівлі авто на батарейній тязі може хіба досі не надто широкий вибір бюджетних моделей, серед яких дійсно масовим можна назвати лише Nissan Leaf, інші ж знаходяться у ціновому діапазоні «$20+», або й ще далі. Проте і це, як показує вже статистика продажів, не надто зупиняє українських автомобілістів, які дедалі частіше обирають нові (чи майже нові, з пробігом у кілька тисяч кілометрів) електричні автівки, що були призначені для китайського ринку.
А ще, коли вже говоримо про придбання електромобіля, варто мати місце для його заряджання, бажано вночі, щоб не залежати від публічних ЕЗС (електрозарядних станцій), їхніх тарифів, наявності вільного конектора, а то й взагалі працездатності.
І насамкінець, коли вже відомо що ЕА (електричні авто) дорожчі за подібні чи аналогічні моделі з ДВЗ, не варто забувати, що при поточній ціні бензину чи дизпального ефект від економії при використанні ЕА настане значно раніше, ніж до стрибка цін на АЗС. Тож при можливості бюджет на купівлю такої машини цілком виправдано дещо збільшити, на суму потенційних річних витрат на пальне, помножену на кількість років, протягом яких плануєте експлуатувати автомобіль.
А тепер до самих «електричок»: ми регулярно досліджуємо пропозицію з ними, а також основні ринкові параметри популярних моделей, щоб кожен міг відразу дізнатися про те, вибір яких електромобілів
Читать на auto.ria.com