«Гібриди», як їх часом називають у розмовах автомобілісти, є своєрідною проміжною ланкою між звиклими авто з двигунами внутрішнього згорання та електромобілями. Однак якщо власникам «електричок» зараз подекуди доводиться пошукати вільну (і увімкнену) зарядну станцію, то гібридні авто, які нехай дещо менш економні щодо собівартості кілометра пробігу, мають значно більший запас ходу, адже можуть працювати використовуючи бензин, рідше – дизпальне.
Звісно, тут теж важливо, аби на найближчій АЗС було електроживлення (або генератор), бо якщо використати пальне «до лампочки», доведеться чекати, поки не буде відновлена подача електроенергії на потрібну АЗС. Хоча, навряд чи зараз хтось із водіїв ризикує настільки, аби стрілка на вказівникові запасу пального опускалася нижче за позначку ½ баку.
Отже – легковики з гібридними силовими установками їдуть далі у порівнянні з електромобілями, економніше витрачають пальне у порівнянні зі звиклими «бензинками» чи дизелями, а деякі з них, котрі належать до групи PHEV, ще й можуть заряджатися від зовнішнього джерела електроенергії, що дає їм кілька десятків кілометрів автономного ходу з живленням від батареї. Ще з бонусів – майже безшумний хід на малих швидкостях та коробка-«автомат».
Цього разу до підбірки потрапили 15 моделей «гібридів» усіх типів, котрі найширше представлені на AUTO.RIA. Під фото кожної моделі вказано інформацію про орієнтовну кількість пропозицій з нею на час створення цієї добірки, а також «стартові» ціни на ринку, та середні, для всіх поколінь (якщо такі є) кожної моделі. Щоб дізнатися актуальні ціни на конкретні автомобілі (або й купити котрогось), слід натиснути кнопку «Пропозиції з…», яка миттєво відкриє усі оголошення з авто, котре зацікавило найбільше. Почнімо!
П
Читать на auto.ria.com