Якщо пригадати подібний огляд активностей потенційних покупців, який ми робили навесні, першу сходинку у віковій групі легковиків з роком випуску від 2011 та «молодших» зайняв Nissan Leaf. Так сталося вперше, і стільки уваги ця подія отримала тому, що насправді частка сегмента електромобілів становить 1% на ринку, та близько 0,3% від загального обсягу українського автопарку легкових машин. Зараз же інтерес до автівок на батарейній тязі дещо знизився, бо й істотно (майже на 40%) зросли ціни у цьому сегменті, однак «Ліф» досі у списку з 15 найпопулярніших у пошуку авто, щоправда, тепер на 9 позиції.
Основними факторами впливу на формування попиту та пропозиції зараз на українському авторинку є паливна криза та «нульове розмитнення», яке все ще діє. Отже, теоретично ці два явища мали б підштовхувати українських покупців звертати свою увагу не лише на електромобілі, а й на порівняно «свіжіші» (за віком) легковики, з невеликого об’єму двигунами, «В», або, як максимум, «С» класу, щоб мати збалансовані витрати на обслуговування купленого авто та не надто витрачатися на його заправляння.
Проте такій думці не вдалося вийти за межі теорії, бо на практиці після Renault Megane, який справді підпадає під опис практичного авто для тих обставин, які маємо зараз, йде BMW X5. А ще у списку з 15 найпопулярніших у пошуку автівок є Volkswagen Touareg, Audi A6, Toyota Camry, Audi Q7… Одним словом, вподобання українців точно неможливо визначити користуючись лише економічною теорією. Тут, як бачимо, лише практика, лише дослідження з реального сектора ринку можуть показати справжні смаки наших покупців.
Ось ці п’ятнадцять легковиків, з роком випуску від 2011 й новіші, на які звертають свою увагу користувачі AUTO.RIA найчастіше, а також основні
Читать на auto.ria.com