Те, що бензин та дизпальне мають бути належної якості, сьогодні не треба комусь особливо доводити – нинішні автомобілі після невдалої заправки можуть потребувати серйозного ремонту. Але, на жаль, не завжди якість палива відповідає технічним вимогам та стандартам. Як зрозуміти і що потрібно зробити, якщо вам залили погане паливо.
Докладно розглянемо причини виникнення цих проблем та, головне, способи їх запобігання, на прикладі паливних присадок від відомого німецького виробника моторних олив, присадок та автокосметики, компанії LIQUI MOLY.
Перший симптом проявиться, коли холостий хід може погіршитися, виникне детонація, витрата палива збільшиться, а в гіршому випадку – станеться прогар поршнів та клапанів. Ці проблеми, як правило, пов’язані з утворенням нагару та відкладень. Щоб уникнути дорогого ремонту, рекомендується додавати присадки до палива. Застосування модифікаторів не тільки допомагає у разі заливання низькоякісного палива, а й підвищує потужність автомобіля. У цій статті ми розглянемо дві основні проблеми, які зустрічаються у автомобілів, оснащених сучасними системами подачі палива та сумішоутворення. Отже, почнемо із бензинових автомобілів. Мабуть, одним із найістотніших етапів розвитку бензинових паливних систем за останній десяток років був перехід від розподіленого до безпосереднього упорскування палива. Цей етап розвитку можна порівняти хіба що з переходом від карбюраторних систем до інжекторних. Це дало значну кількість плюсів, але й призвело до низки негативних моментів. Сучасні бензинові двигуни з прямим упорскуванням і турбонаддувом схильні до значних навантажень у системі впорскування.
Паливні форсунки прямого упорскування безпосередньо впорскують паливо в камеру згоряння, що робить їх уразливими до
Читать на autocentre.ua