Правила дорожнього руху України чітко регламентують, що шини легкових автомобілів можна використовувати доти, поки залишкова глибина протектора не досягне граничних 1,6 міліметра, або поки вони не отримають істотних пошкоджень, які можна помітити візуально. Цікаво, що обмеження тривалості використання взагалі ніде не прописане, хоча самі виробники шин вже давно визначились у цьому питанні.
Тим часом думки автомобілістів з цього приводу розділилися: на думку одних, шини все ж мають доволі короткий строк придатності. Тому трапляється, що клієнти остерігаються купляти навіть нові колеса, випущені два-три роки тому. Причому, свого часу ця проблема набула такого масштабу, що виробники вирішили виділили чималі бюджети, щоб пояснити людям: колеса не псуються так швидко.
Для легшого виявлення мінімальної глибини протектора виробники додають спеціальні індикатори зносу. Зазвичай вони мають вигляд поперечних валиків, як на цьому фото. Однак деякі бренди формують на протекторі ще й спеціальні індикатори зношування на декілька ступенів і додають до них числові позначки.
Мабуть, найголоснішою та найпоширенішою стала рекламна кампанія під назвою “Шини — не банани” від індонезійського офісу Michelin. За допомогою неї виробник намагався довести клієнтам, що "торішні" шини не менш якісні, ніж виготовлені поточного року, і не втрачають споживчих якостей так швидко. Втім, є й протилежна думка: мовляв, з перебігом часу шини лише зношуються, але не "старіють", втрачаючи інші важливі якості. А протилежні заяви — то побрехеньки маркетологів!
Насправді ж старіє все, хоч сучасні матеріали, високотехнологічне виробництво і правильні умови зберігання дозволяють автомобільним шинам зберігати фізичні характеристики щонайменше 5 років. Саме такий
Читать на auto.ria.com