Як і багато чого іншого в автомобілі, салонний фільтр повітря має подвійне значення для власника – ця деталь впливає не лише на комфорт, а й на безпеку руху. І напередодні зими розмова про це буде найбільш актуальною.
Фільтр повітря салону дотепер використовується не на кожному автомобілі. Це почасти дивно – адже там, де його немає, виявляється порушеним сам сенс використання закритого автомобільного кузова. Є дах, двері, скло з усіх боків, а через систему вентиляції в гарно облаштований салон надходить потік повітря просто з надвору, як в якомусь прадавньому фаетоні. Тому поява фільтра для очищення повітря, яке засмоктується в кліматичну установку (опалювач та кондиціонер), стала цілком логічним кроком на шляху еволюції автомобіля.
Проте, повсюдного поширення цей елемент не набув, і на те є причини.
Чому салонний фільтр є не скрізь
Сутність фільтру повітря салону така, що конструктори змушені були вирішувати дві взаємовиключні проблеми: потреба затримувати мікрочастинки розміром до 1 мікрона та умова не створювати значного опору потоку повітря, яке жене в салон скромний за своїми можливостями вентилятор. Такі фільтрувальні матеріали створили, але через їхню складність фільтри доволі дорогі і тому доступні не для кожного сегмента автомобілів.
Чому салонний фільтр впливає на безпеку
Якісні фільтри повітря для салону можуть прослужити доволі довго. Наприклад, експерти Bosch радять замінювати свої FILTER⁺ та FILTER⁺pro кожні 15 000 тис. км або раз на рік. І є резон замінювати їх саме напередодні зими, адже забитий фільтр обмежує надходження свіжого повітря в салон. А в ситуації, коли є передумови для підвищення вологості в машині, це призводить до запотівання вікон. Причому воно може статись майже миттєво, наприклад, при
Читать на autocentre.ua