Частина покупців переконані, що вживаний автомобіль варто купувати без пробігу по Україні. І підбирають машини лише з категорії так званих «свіжопригнаних», тобто таких, які нещодавно прибули до нас з країн Західної Європи, були розмитнені й щойно поставлені на облік, або ж навіть без цього – ще їздять з червоними «транзитними» номерними табличками. У цьому огляді ми не зачіпатимемо тему автівок з американських аукціонів – про це вже є окрема стаття.
Які переваги вбачають покупці у «свіжопригнаних» автомобілів? Насамперед те, що потенційно такі машини їздили по якісних рівних дорогах, тобто їхня підвіска менше зношена. Також є думка, що якість пального в Європі вища, тож, відповідно, двигун працював на якісних сортах бензину чи дизпального. Ще поціновувачі таких легковиків сподіваються на те, що машину «там» обслуговували на фірмових СТО, з використанням оригінальних запчастин та витратних матеріалів, крім того, машина регулярно проходила техогляд, тож загалом її технічний стан мав би бути кращий, ніж в подібних авто з внутрішнього ринку.
«Свіжопригнані» авто на AUTO.RIA
Не будемо заглиблюватися в кожен зі щойно згаданих пунктів – адже дійсність така, що для окремо взятого автомобіля всі вони можуть виявитися правдою, або ж навпаки – машина могла експлуатуватися в сільській гірській місцевості з гравійними дорогами, ніколи не обслуговуватись на «гарантійній» СТО, а її власник-фермер заливав в бак біопальне власного виробництва.
За таких обставин не варто покладатися на слова продавця-іноземця чи «гонщика», найкращий спосіб переконатися у тому, що машина дійсно варта уваги та грошей, які за неї просять – отримати всю можливу інформацію з незалежних та перевірених джерел, й додатково перевірити машину за допомогою
Читать на auto.ria.com