Підвищене оподаткування пального, рішення про яке було остаточно ухвалене на початку вересня, відбувається покроково, тож поки що вплинуло на роздрібні ціни заправних станцій не надто істотно. Ймовірно, саме тому на вподобаннях українських автомобілістів, які обирають легковики з пробігом, воно суттєво не позначилось. Найпопулярнішим типом пального, яким живиться найбільша кількість вживаних авто, придбаних у вересні, залишається бензин.
Звісно, попит на варіанти, потенційно здатні забезпечити менші витрати «на пістолеті», теж є — і він чималий. Однак деяким з них поки заважає деяка упередженість, або принаймні невпевненість потенційних власників у надійності, — йдеться про найсучасніші рішення: електромобілі, гібриди тощо. Найменший попит у цьому контексті мають вживані моделі з суто «газовими» силовими установками, взагалі позбавлені бензобаку ще на заводі, — але й пропозицій такої техніки на вторинному ринку відносно небагато.
Не дивина, що найрозповсюдженішою альтернативою вживаному авто з бензиновим двигуном є дизельне: за підсумками вересня частка вживаних «дизелів» на вторинному ринку склала в Україні майже 29%. В абсолютних числах це трохи більше ніж 26 тисяч, з яких 4 234 дизельних машини пригнали у вересні з-за кордону.
1. Volkswagen Passat: 1584 дизельних авто;
2. Skoda Octavia: 1179 дизельних авто;
3. Renault Megane: 1091 дизельних авто;
4. Volkswagen Golf: 797 дизельних авто;
5. Audi A6: 627 дизельних авто;
6. Renault Scenic: 572 дизельних авто;
7. Volkswagen Transporter: 548 дизельних авто;
8. BMW X5: 521 дизельних авто;
9. Volkswagen Touareg: 497 дизельних авто;
10. BMW 5 Серії: 486 дизельних авто;
Варто зазначити, що перелік фаворитів у «дизельному» сегменті вторинного ринку доволі стабільний: покупці
Читать на auto.ria.com