Група Renault та CEA продовжують впроваджувати інновації разом. Після двонаправленого високоефективного зарядного пристрою для електромобілів, анонсованого на 2023 рік, настала черга бортового комфорту, щоб об’єднати технічну експертизу та креативність двох партнерів.
Після 2 років досліджень і випробувань, в результаті яких було подано близько десяти патентів, Група Renault і CEA розробили складну сітчасту структуру. Використовуючи один матеріал і за один етап адитивного виробництва методом 3D-друку, ця структура виробляє компоненти з адаптивною механічною поведінкою та покращеними експлуатаційними характеристиками.
Більш потужні, легкі та настроювані компоненти, створені за допомогою цієї інновації, можуть замінити інші, які зазвичай складаються з комбінації декількох матеріалів, такі як сидіння та спинки сидінь, підлокітники, центральна консоль тощо.
Інновація полягає у використанні революційних цифрових методів та інструментів для проектування стратегічно організованої структури. Кожна з ниток, що складають сітку цієї решітчастої структури, може бути тривимірно параметризована, утворюючи багатошарові мережі комірок, в яких кожен шар має унікальну функцію і характеристики.
Незважаючи на складнішу конструкцію, отримані монолітні та мономатеріальні деталі простіше виготовляти за одну операцію 3D-друку без жодної збірки, що мінімізує вуглецевий слід і не призводить до утворення брухту.
Виготовлені з ТПУ (термопластичного поліуретану), ці інноваційні структури придатні для вторинної переробки. Дослідження продовжуються для оцінки сумісності з іншими матеріалами, зокрема, з матеріалами біологічного походження.
Наприклад, для сидінь ця інновація повинна дозволити, зробивши їх легшими (приблизно на 30%) і тоншими, використовувати
Читать на autocentre.ua