Автовиробники потерпають: замість очікуваного відновлення після тривалої паузи через «ковід» виробництво анітрохи не прискорилося через російський напад на Україну та новий локдаун у Китаї. Варто зазначити, що за даними Німецького центру автомобільних досліджень попит зберігається на доволі високому рівні, однак проблеми з порушенням виробничих ланцюжків та постачанням компонентів примушують автомобільні заводи сповільнювати конвейєри. А клієнтів — поглядати на «не дуже вживані» авто замість нових.
Хай там як, популярність сегмента кросоверів не спадає: за підсумками 2021 року кількість зареєстрованих лиш у Європі нових SUV сягнула 5,3 мільйона, тим часом як усі «звичайні» легковики, від суперміні до розкішних седанів та суперкарів, разом набрали трохи за 6 мільйонів. А з огляду на те як жваво бренди почали презентувати електричні кросовери, цього року розподіл сил може змінитися ще більше.
Не менший ентузіазм відносно кросоверів панує й на решті ринків світу: навіть попри відчутні «гальма» виробництва, від початку 2022 року SUV мають стабільний попит. Настільки, що новий Jeep Grand Cherokee, презентований восени 2021-го, за підсумками першого кварталу поточного року піднявся до десятки лідерів. З брендом, який дав неофіційну назву ринковому сегменту «джипів», таке трапилося вперше за багато років.
за підсумками продажів у 1 кварталі 2022 року
Цікаво, що лідер сегмента продажів SUV у цілому світі та в Україні (принаймні, за підсумками травня) однаковий: це Toyota RAV4. Однак заради справедливості зазначимо, що «Равчик», хоч він зазвичай і не спускається з топових позицій українських рейтингів продажів нових авто, у травні отримав переваги через відсутність на ринку новогоKia Sportage та кричущий дефіцит у дилерів «живих»
Читать на auto.ria.com