Темпи «пригону» у вересні виявилися фактично такими ж, як і у поки рекордному серпні, з різницею лише у 70 легковиків з пробігом, поданих на першу реєстрацію (за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС). Округлено маємо фактично ті ж самі 21,5 тис. автівок, котрі поповнили наш автопарк. На діаграмі видно, як від початку року потроху збільшуються обсяги «свіжопригнаних» машин щомісяця, а заразом і їхня частка на вторинному ринку:
Набір виробників залишився незмінним з попереднього місяця, лише кілька з резидентів цього «Топ-15» помінялися місцями, а також незначно змінилися частки деяких марок. Загалом – доволі стабільна картина уподобань українських автомобілістів щодо «свіжопригнаних» легковиків.
Список з окремих моделей, яких найбільше прибуло до України із-за кордону, має більш-менш звичний вигляд, принаймні щодо набору лідерів, серед яких Volkswagen Golf (нагадаємо – не в останню чергу завдячуючи своїй електричній версії) значно відірвався від інших представників цього рейтингу. А «Пасат», який тривалий час очолював цей список (здавалося що так буде завжди), опустився аж на четверту позицію. Натомість знову трохи вище на слайді дві «чисто» електричні моделі, такі як Nissan Leaf та Tesla Model 3, також у вересні повернувся до «Топ-15» Nissan Rogue.
Гаразд – час ознайомитися з актуальною картиною «пригону», а саме п’ятнадцятьма моделями, яких було найбільше подано на першу державну реєстрацію. А щоб огляд сегмента імпорту був ще інформативніший, ми визначили, з яким роком випуску найчастіше прибувала та чи інша модель, та, звісно, дізналися середні ціни машин відповідного віку. Щоб побачити більше, слід натиснути кнопку «Пропозиції з…», яка миттєво відкриє каталог оголошень з моделлю, котра зацікавила найбільше. Почнімо:
Читать на auto.ria.com