Французький Renault Megane III міцно увійшов в пантеон найпопулярніших моделей на вторинному ринку України. Серед переваг – невисока вартість, надійність та економність. Та чи стосується це всіх модифікацій, двигунів та коробок передач? Розповідаємо в нашому огляді.
За час випуску з 2008 по 2015 рік Megane отримав рестайлінг у 2012 та 2014 роках. Модель мала широку лінійку кузовів: три- та пʼятидверні хетчбеки, седан (мав окрему назву Fluence) та навіть купе-кабріолет з жорстким складаним верхом. Та найбільш полюбився українцям практичний універсал. Нагадаємо, що допомагали нам при створенні цього огляду спеціалісти компанії “Кий Авто”, офіційного дилера Renault в Україні.
Машини, яким вже по п’ятнадцять років, звичайно ж мають огріхи в якості лакофарбового покриття та сліди корозії. Але глобальної проблеми з корозійною стійкістю нема. Хоча не обійшлось і без характерних слабких місць. Наприклад, жорсткий ущільнювач дверей з часом протирає фарбу до металу і в верхній частині пройми дверей можуть з’явитись сліди іржі. Та стосується це машин, що випускались до рестайлінгу 2012 року. Після цього оновлення склад ущільнювачів змінили й проблема зникла.
На авто до рестайлінгу 2012 через жорсткий гумовий ущільнювач у верхній частині дверних отворів протиралася фарба
Салон доволі практичний, має непогані матеріали оздоблення. Хоча деякі нюанси компонування не всім до душі. Наприклад, кнопки увімкнення обігріву сидінь розташовані на самих сидіннях і користуватись ними потрібно наосліп. Форма пройми задніх дверей така, що вони низькуваті.
Характерна особливість авто, що привезені з Європи в тому, що подекуди в них немає навіть “докатки“. Натомість має бути компресор та реанімаційний набір. Проте, не рідко компресор втрачається при
Читать на autocentre.ua