Електромобілі давно покинули категорію техно-екзотики, й органічно влилися у загальний дорожній трафік на наших дорогах. Це підтверджує і загальна статистика продажів, у якій кілька моделей легковиків групи BEV (Battery Electric Vehicle) знаходяться на досить високих позиціях, потрапляючи у першу п’ятірку чи десятку моделей з найвищим попитом у різних класах, конкуруючи з моделями, що оснащені ДВЗ. Водночас слід зазначити, що й пропозиція з такими авто теж розширюється.
І якщо рік-два тому від купівлі електроавто міг стримувати не надто широкий вибір бюджетних моделей, серед яких дійсно масовим був хіба Nissan Leaf, бо чимало інших знаходилися у ціновому діапазоні «$20+», зараз за ці гроші можна вибирати не лише Nissan, Ford, Chevrolet чи Renault, а й Tesla чи навіть Jaguar. Крім того, з'явилося чимало варіантів, вироблених в Китаї (і призначених для тамтешнього ринку), які мають непогане оснащення, цікаві характеристики та дизайн, і, звісно, прийнятні ціни.
Варто зазначити, що коли йдеться про придбання електромобіля, не зайво наперед потурбуватися про місце для його заряджання, бажано доступне вночі, щоб не залежати від публічних ЕЗС (електрозарядних станцій), їхніх тарифів, наявності вільного конектора, а то й взагалі працездатності.
А тепер до самих «електричок»: ми регулярно досліджуємо пропозицію з ними, а також основні ринкові параметри популярних моделей, щоб кожен міг відразу дізнатися про те, вибір яких електромобілів зараз найширший, а заразом й «стартові» та середні ціни, які зараз є на ринку.
Довідково наведені «табличні» значення запасу ходу (від-до, для різних версій), однак купуючи авто з пробігом слід розуміти, що цей параметр на практиці, залежно від залишкового ресурсу батареї, може бути меншим.
Читать на auto.ria.com