Легковики з гібридними силовими установками, тобто такими, що водночас можуть використовувати енергію двигуна внутрішнього згорання та електричну, в тому числі накопичену в акумуляторі, відрізняються вищою економністю та продукують менше шкідливих викидів. Також всі «гібриди» мають автоматичну трансмісію, у різному виконанні, однак врешті керування режимами руху таких авто відбувається як зі звичайним «автоматом», з позиціями P-R-N-D.
Водночас такі авто дещо дорожчі за аналогічні моделі з ДВЗ, а також вибір «гібридних» моделей дещо менший, а їхнє обслуговування складніше. Ці фактори стримують розвиток сегмента, який на нашому вторинному ринку за підсумками другого кварталу 2024 року зайняв частку близько 2%. У кількісному вираженні «гібридів» з пробігом впродовж згаданого періоду, за інформацією з відкритих даних ГСЦ МВС, було куплено 8 тисяч.
Нагадаємо, що гібридних силових установок є два основних типи – самозарядні HEV, тобто такі, що поповнюють енергію в тяговому акумуляторі від бортового генератора та рекуперацією, а також PHEV – які, подібно до електромобілів, можна заряджати від зовнішнього джерела, й певну відстань (30-100 км, залежно від моделі) вони можуть долати виключно на електротязі. Є ще один підвид гібридів, так звані «м’які гібриди» MHEV, однак конструктивно вони не надто відрізняються від звичайних авто з ДВЗ, а фактор економії пального у них рідко перевищує показник у 5-10%.
М’які гібриди MHEV на AUTO.RIA
Гібриди HEV на AUTO.RIA
Гібриди PHEV на AUTO.RIA
Серед марок у цьому сегменті лідером досі залишається Toyota, з солідною часткою 33%. Якщо сюди додати ще похідну марку Lexus, з часткою на «вторинці» 7,6%, отримаємо 40,6% - мало не половину від усього сегмента. З поміж інших виробників
Читать на auto.ria.com