Деякі автомобілісти, намагаючись розібратися в низькотемпературних характеристиках моторних олив, звертають увагу на показник температури застигання і використовують його для вибору оливи для зимової експлуатації свого автомобіля. У цій статті ми розглянемо, чому такий підхід може бути помилковим.
Наразі вже середина осені, і з наближенням зими все більше уваги приділяється низькотемпературним характеристикам моторних олив. Це особливо актуально, оскільки відомо, що близько 70% зношування двигуна припадає на холодні запуски, і при зниженні температури цей аспект стає ще більш актуальним. На перший погляд, вибір оливи за класом в’язкості SAE може дати загальне уявлення, але більш детальний підхід дозволяє зробити оптимальний вибір. Як і стандарти ACEA та API, а також допуски автовиробників, класифікація SAE задає лише загальні рамки.
Розглянемо низькотемпературні властивості моторних олив на прикладі двох продуктів від LIQUI MOLY – Top Tec 4200 SAE 5W-30 та Top Tec 4210 SAE 0W-30. Ці оливи дуже схожі, що робить порівняння ще цікавішим. Обидві оливи насамперед розроблялися для автомобілів концерну VAG різних поколінь. Вони дійсно мають ряд допусків і класифікацій, що дозволяють застосовувати їх у широкому спектрі автомобілів як європейського, так і азіатського походження, але насамперед йдеться, звичайно, про німецький автопром. Далі буде багато цифр, без яких, на жаль, неможливо розібратися в деталях. Тож, перш ніж ми почнемо аналіз, хочемо поділитися гарною новиною: на обидві оливи зараз діє національна акція «Das ist fantastisch для вашого авто» від LIQUI MOLY. З 28 жовтня по 24 листопада 2024 в офіційних точках продажу LIQUI MOLY ці оливи можна придбати зі знижкою 20%. Список офіційних точок можна знайти тут.
А тепер
Читать на autocentre.ua