Як ми вже повідомляли, продажі нових авто в Україні на початку весни істотно збільшились, сягнувши 4,9 тисячі машин. Цікаво, що попри значне зростання в абсолютному вимірі (як то кажуть, «у штуках») ринкова частка бензинових легковиків трохи зменшилась, віддавши приблизно півтора відсотка на користь гібридних авто. Тим часом попит на дизельну техніку залишився практично незмінним — як, власне, і лідер цього сегменту.
Загалом продажі дизельних легковиків за підсумками березня склали 1133 нових авто, що на три сотні краще за досягнення попереднього місяця. Цікаво, що на початку весни істотно збільшився попит на машини «подвійного призначення» - вантажопасажирські та комерційні фургончики на кшталт Renault Express, Citroen Berlingo, Opel Combo, Fiat Fiorino тощо. У лютому до двадцятки найпопулярніших авто з дизельними силовими агрегатами підіймалися лише два представники цього сегмента.
1. Renault Duster: 242 нових авто;
2. BMW X7: 96 нових авто;
3. Skoda Kodiaq: 80 нових авто;
4. Renault Express: 72 нових авто;
5. BMW X5: 50 нових авто;
5. Toyota Land Cruiser: 50 нових авто;
6. Peugeot 3008: 48 нових авто;
7. Toyota Land Cruiser Prado: 41 нових авто;
8. Citroen C5 Aircross: 40 нових авто.
9. Mercedes-Benz GLS: 32 нових авто;
9. Citroen Berlingo: 31 нових авто;
10. Lexus LX: 31 нових авто.
Нескладно помітити, що нові дизельні авто в Україні купують не лише для економії. Втім, годі дивуватися: машини з двигунами, які споживають дизельне пальне, зазвичай дорожчі ніж аналогічні моделі з бензиновими моторами, тож розбіжність у цінах на стелах АЗС навряд чи виправдовує фінансові очікування потенційних власників.
Це дає підстави вважати, що нові дизельні машини купують або ті автомобілісти, які мають на меті справді великі
Читать на auto.ria.com