Вірте чи ні, але від появи на світ перших поколінь нинішніх дуелянтів досьогодні було реалізовано понад 9 мільйонів цих автомобілів на двох! Причому цифру варто ділити порівну, адже статистика продажів в них рівна і за цим показником жодному з суперників не вдається накивати п’ятами від конкурента. Нині порівнюємо пропозиції популярних хетчбеків В-класу - Skoda Fabia та Citroen C3.
Справді, за роки випуску обидва європейці розійшлися накладом у більш ніж 4 500 000 екземплярів кожен. Тут варто враховувати, що йдеться про три покоління “Сітроєну” і вже чотири генерації “Фабії”. Чеський компакт випускається з 1999-го року, а французький — з 2002-го. Попри неймовірний ріст популярності кросоверів, хетчбеки ніхто не списує з рахунків. Принаймні, ці.
Їх люблять за компактність: в умовах пересування тісними європейськими вулицями це чи не найважливіше, — а також за низьку вартість. До того ж трохи більш універсальні кросовери В-сегменту будують зазвичай саме на базах хетчбеків, а по вартості їх відчутно перевищують. На ринку України ситуація аналогічна: споживач все ще цінує невисоку вартість в поєднанні з гарними експлуатаційними показниками й переліком можливих опцій.
Автомобілі дуже схожі за габаритами, та все ж мають відмінності. Четверте покоління “Фабії” створили довшим і ширшим за попередницю, але у висоту вона втратила кілька сантиметрів, тож сприймається компактною в основному завдяки витонченому дизайну. А С3, хоч і поступається по габаритах, та все ж його округлий лобатий силует грає вирішальну роль у сприйнятті об’єму. Нинішні покоління мають лише 5-дверні кузови хетчбек, без варіантів.
Оновлений “Сітроєн” вже не сприймається прибульцем з іншої планети: за роки випуску і С3, і решти схожих за дизайном моделей,
Читать на auto.ria.com