У нинішньому порівнянні поговоримо про автомобілі для людей, котрі дійсно добре орієнтуються в галузі автомобілебудування, слідкують за трендами, хочуть бути на хвилі популярності та, що важливо, не проти економії на купівлі, обслуговуванні й експлуатаційних витратах. Звучить дещо зухвало, — втім, реальність і подальші факти вас, сподіваємось, переконають.
Оскільки далі мова йтиме про кросовери класу “К1”, завдання яких — втілити у життя парадигму “все в одному за помірні кошти”, то й вимог до автомобілів майбутні власники ставлять цілу низку. Наприклад, майбутній господар сподівається вмістити в салон п’ятеро людей, купу особистого майна і з комфортом доїхати в будь-яке місце за помірні кошти.
Що ж, для просторого кросовера ця ноша не є тяжкою. А як щодо керованості та задоволення від процесу кермування? Оскільки автомобілі побудовано на легкових платформах, то й на компроміси йти не доводиться. В цьому місці ми відкриємо свої особисті плани — незабаром поділимось враженнями від процесу експлуатації одного з сьогоднішніх претендентів на звання універсального автомобіля “на будь-який випадок у житті”.
Отже, почнемо з оновленого німецького кросовера Opel Grandland, який після рестайлінгу отримав не тільки фірмовий стиль Vizor, позбувся літери “Х” у назві, а й за роки випуску отримав чималу аудиторію прихильників (завдяки чому саме — читайте в наступному випуску онлайн журналу AUTO.RIA). З цієї причини ми підібрали йому сильного конкурента — п’яте покоління корейського “кроса” KIA Sportage.
Всі попередні генерації KIA Sportage мали неабияку прихильність публіки на всіх ринках, включно з українським. Ще б пак, з 1992-го року, коли світ побачив перший (тоді ще з рамною конструкцією) “Спортаж”, корейські технології дедалі
Читать на auto.ria.com