На це порівняння ми чекали доволі давно і готувалися завчасно, але не мали можливості познайомити вас із цими суперниками через відсутність “живих” авто у дилерів. Нині ж ситуація змінилася, тож ми готові детально розібрати характеристики автомобілів, серед задач котрих є ще й допомога оборонцям на фронті. Отже, далі йтиметься про пікапи.
Перевіреному часом японському Mitsubishi L200, що виробляється компанією ще з 1978 року і представлений в Україні свіжим вже шостим поколінням, ми вирішили підібрати в протистояння новинку від Peugeot – французький пікап Landtrek, побудований на базі китайського Changan Hunter у межах спільного проєкту французької компанії та її партнерів із Shenzhen Baoneng Motor.
Згодні, пара не має очевидної схожості (окрім, звісно, причетності обох до класу пікапів “К4”), та у тому й цікавинка: що зможе запропонувати перевірена роками техніка сучасній новинці, представленій у 2020 році. Сьогодні порівняємо суто об’єктивні параметри, а про особисті враження розповімо незабаром: найближчим часом журналісти AUTO.RIA планують провести повноцінний тест-драйв Peugeot Landtrek.
Сьогодні не загострюватимемо увагу на військовій тематиці: всі, для кого ця тема актуальна, добре знають про наявність автомобілів на складах чи у салонах, про що свідчить кількість уже закуплених пікапів обох виробників. Свого часу ми визнали цей тип транспортного засобу настільки універсальними, що перелік вирішуваних ними нагальних потреб не потребує особливого пояснення чи виправдання досить недешевого придбання.
До прикладу, ми й самі мали нагоду використати пікап як транспорт для бездоріжжя, дальньої поїздки чи навіть подорожі на гірськолижний курорт до Австрії, а неосяжна любов аудиторії до брутальних і потужних
Читать на auto.ria.com