Ми часто розповідаємо читачам, наскільки важливо правильно обрати розмір автомобіля, аби потім не шкодувати за можливістю помістити власний скарб у багажник, а довготелесих пасажирів — до салону. Нинішнє порівняння не стане виключенням, хіба що розповідь йтиме про великі можливості відносно компактних автомобілів в умінні перевезення вантажу: зустрічайте компактні комерційні вени класу “L”.
Одразу почнемо з цікаво факту. Усім відомо, що гідний сім’янин починає приглядатися чи приміряти на себе автомобіль з боку розміру багажного відсіку. Тут все просто і зрозуміло — усе має бути під рукою. А от наші герої — компактні фургони — мають порівняні зі, скажімо, компактними кросоверами класу К1 габарити, та при цьому виграють у роботі з ладунками з рахунком 10:1!
Воно, ніби, й очевидно: призначення в автомобілів зовсім різне, однак уявити десятикратну перевагу між автомобілями одного розміру не так вже й просто. До того ж сучасні фургони мають підтягнутий, цілком “цивільний” вигляд, що виводить на перший план їхню потенційну легкову складову. Однак “на борт” допускаються (принаймні, у прикладі цієї пари) лише двоє членів екіпажу, а втіхою буде можливість завантаження до 3,7-4,2 кубометра усілякого майна.
Щоб дедалі більше розігріти ваш апетит, повідомимо, що тренди сьогодення примушують виробників іти далі, пропонуючи для компактних фургонів системи повного приводу, місткіші версії з подовженими колісною базою і кузовом, семи- або навіть восьмимісні салони… На їхній базі створюють рефрижератори чи мобільні сервіси, — наприклад, шиномонтажки. Існує й ціла індустрія кемперів на будь-який смак і гаманець, — однак сьогодні ми поставимось до гаманців з повагою і порівняємо саме базові вантажні фургончики.
Компанія “Рено”, так само
Читать на auto.ria.com