Залишаються лічені дні (а то й години) до моменту скасування «нульового розмитнення» для автотранспорту, яке було запроваджене на початку квітня цього року. Далі все повертається до законів, ухвалених наприкінці 2018-го, і так буде принаймні до того часу, поки не будуть ухвалені три законопроєкти (№7466, 7467 та 7468), подані до Парламенту Кабінетом Міністрів.
Ці ініціативи передбачають повну сплату податків, однак є певні спрощення для тих, хто «приганятиме» легкові авто в Україну. Зокрема пропонується зробити добровільними сертифікацію та відвідини експерта МВС, а також має бути ліквідована прив’язка до митної вартості авто з для обчислення мита та ПДВ, де, на думку авторів проєктів, виникало чимало корупційних ризиків та різноманітних «схем». Скасовується збір за першу реєстрацію до Пенсійного фонду. Є істотні знижки для легкових машин з гібридною силовою установкою, і «нульове розмитнення» для електромобілів.
Також заплановано перенесення більшості етапів у «безконтактну» електронну форму, наприклад – оформлення митної декларації та сплату податків, а також державну реєстрацію автомобіля. Це відбуватиметься на вебверсії Єдиного порталу державних послуг, а також, можливо, й у додатку «Дія». Усі пропозиції стосуються лише легкових автомобілів.
Щодо митних платежів – якщо ці проєкти будуть ухвалені Верховною Радою та отримають статус законів, стане можливо з абсолютною точністю визначити суму митних платежів за будь-який легковик, оскільки, нагадаємо, його вартість не враховуватиметься при нарахуванні податків. Ось яка структура запропонованої формули нарахування митних платежів:
Кількома днями раніше ми досліджували цю формулу, та визначили як залежить кінцева сума при зміні котрогось з компонентів, які беруться до
Читать на auto.ria.com