Оскільки кількість угод купівлі-продажу легковиків на вторинному ринку у квітні виявилася рекордною, це потягло й зростання кількості куплених (та/або «переписаних») дизельних легковиків. Ось про що йдеться у числах: у березні легкових машин з таким типом двигуна було куплено 31,1 тис., у квітні – 44,8 тис., за сумою угод купівлі-продажу та перших реєстрацій вживаних легковиків, визначеної з відкритих даних ГСЦ МВС.
При цьому дещо зросла частка дизельних авто – з 28,9% до 31,1%. Валова кількість авто з таким типом двигуна цього разу не дозволила електромобілям вкотре «відкусити» у них частку на ринку.
Рейтинг найпопулярніших виробників дизельних легкових машин на українському вторинному ринку очолює Volkswagen, з чималою часткою 19%. Також є попит на автівки Renault (12,7%), який на другій позиції; третій у цьому списку Mercedes-Benz, з часткою 9%. Якщо до них додати Skoda та BMW, отримаємо понад половину (53%) усього ринку у цьому підсегменті.
Далі – діаграма з 15 виробниками, чиї вживані легкові авто з дизельними моторами купували найчастіше. Якщо додати частки усіх присутніх марок на слайді, вони охоплять майже весь ринок – 89,7%.
У списку що нижче можна побачити кілька моделей, які не цілком легкові, бо скоріше належать до групи «малих комерційних авто» (LCV), проте оскільки керувати ними можна з «легковим» посвідченням водія категорії «В» (за винятком кількох «важких» варіантів окремих бусів), і всі вони мають пасажирські версії, ми їх все ж включили до загайної вибірки.
Серед окремих моделей легковиків у цій паливній групі впевнено тримає першість Volkswagen Passat, крім якого до трійки лідерів також входять Skoda Octavia та Renault Megane. Далі – список з 15 легковиків, яких у квітні було найбільше на ринку. Під
Читать на auto.ria.com