Жодні ГАВ (тобто графіки аварійних відключень електроенергії) не здатні стримати покупців від купівлі електромобілів. Принаймні, якщо опиратися на статистику: сумарно за підсумками травня 2024 року було куплено 6670 легковиків на електротязі, з чого 3191 були куплені на внутрішньому ринку, а 3479 поповнили наш автопарк як «свіжопригнані» із-за кордону.
Ці числа, визначені з відкритих даних ГСЦ МВС, вкотре вищі за ті, які були місяцем раніше, і мало не рекордні для вторинного ринку. Точніше – сумарне число рекордне, однак слід зважити на те, що до внутрішніх угод купівлі-продажу зараз підмішується чимало (ймовірно – аж до 40…50%) просто переоформлень в рамках родини. Щодо імпорту – тут вже йдеться про чисту статистику, і результат травня найвищий у цьому році, а також п’ятий за всю історію.
Також варто зазначити, що вкотре зросла пропозиція з вживаними електромобілями на AUTO.RIA – до 17,8 тисячі оголошень, що на 4 тисячі більше, ніж було на початку року, і майже на 10 тис. більше, ніж було торік, у травні 2023 року.
Середній вік у сегменті складає 5 років для імпортованих електромобілів, та 6 років для тих, які перепродуються всередині країни. Що робить цей сегмент наймолодшим з усіх представлених на ринку.
Українські покупці й надалі надають перевагу американській марці Tesla, чий відрив від Nissan щоразу стає все більш помітний. Volkswagen у цьому сумарному заліку «вторинки», тобто за сумою внутрішніх перепродажів та перших реєстрацій вживаних легковиків групи BEV, на третьому місці.
Далі – п’ятнадцять найпопулярніших в Україні моделей електромобілів з пробігом, які купували або подавали на першу реєстрацію минулого місяця. Під фото кожної автівки наведена основна ринкова інформація – загальна кількість придбаних авто,
Читать на auto.ria.com