В Україні збільшилася кількість ДТП. Причина - не працюють світлофори під час відключень світла, адже заживити їх як критичну інфраструктуру неможливо. Цьогоріч правоохоронці вже зафіксували майже 9 тисяч ДТП. Понад тисяча випадків закінчилася трагічно.
«Найбільш уразливими учасниками дорожнього руху в цьому випадку є пішоходи, адже в умовах недостатньої видимості, а особливо, коли пішоходи обирають темний одяг - такий пішохід є майже непомітним», - каже перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький.
Розв'язувати проблему взялися на місцях. Наприклад, у Луцьку на світлофори встановлюють сонячні панелі. Завдяки цьому регулювальний пристрій може працювати автономно цілий день. У Києві ж цей варіант відкидають - мовляв, взимку ефективність панелі складає лише 15%. І пропонують альтернативу - шафу резервного живлення. Таких по місту встановили майже три сотні. І їхній безумовний плюс - можливість самозаряджатися тоді, коли електрика є. Таких шаф поки замало, адже всього у столиці понад 700 світлофорів.
Балансоутримувачем майже всіх столичних світлофорів є Центр організації дорожнього руху. Там кажуть - нині кошти є ще на 80 шаф резервного живлення. Їх у столиці планують встановити до кінця року. Але проблема не лише у грошах. Пояснюють, не скрізь є фізична можливість облаштувати акумулятори поряд зі світлофором. Для цього деякі вулиці взялися регулювати поліціянти.
«По всій країні було визначено ряд ключових перехресть - це понад 300. Наприклад, у місті Києві - це 55 перехресть, які були визначені, як критичні», - кажуть у патрульній поліції.
На інших вулицях, які досі неврегульовані, учасників дорожнього руху просять дотримуватися правил. Водіям слід знижувати швидкість, зважати на
Читать на news.infocar.ua