Всього третина СТО в Україні – а до війни їх налічувалося до 15 тис. – працюють під управлінням спеціалізованого програмного забезпечення. Всі інші досі користуються екселевськими таблицями або взагалі паперовими записами. Через це губляться замовлення, затягуються черги, дратуються клієнти, а розрахунок зарплати стає щотижневим жахом для керівника СТО.
Як автоматизувати процеси на СТО
Для автоматизації потрібно чітко знати, як мають бути організовані процеси. Можна придумати все самому, а можна взяти готові, наприклад, із спеціалізованого софту. Таке програмне забезпечення підвищить продуктивність працівників СТО, віддачу обладнання та відповідно збільшить прибуток власника.
Що таке продуктивність? Наприклад, для майстра-приймальника – це кількість наряд-замовлень, які він може створити за одиницю часу або кількість клієнтів, яких він може обслужити за день. Якщо за рахунок автоматизації на одне наряд-замовлення витрачається 5-7 хвилин замість 30, то вигода для СТО та власника – очевидна.
Сarbook об’єднує всю документацію на СТО в одну систему – від актів прийому та діагностики до нарядів, калькуляцій, рахунків та актів виконаних робіт. Софт дозволяє автоматизувати робочі місця майстра-консультанта, слюсаря-механіка та менеджера по запчастинам.
Наприклад, система підказує, які роботи та запчастини треба внести до наряду-замовлення за результатами проведеної діагностики. Підбір запчастин відбувається на основі ВІНу та кросів. Програма виводить найвигідніші пропозиції постачальників та сама надсилає замовлення до електронних систем дистриб’юторів запчастин. База даних налічує понад 1,000 різноманітних каталогів, які постійно оновлюються.
Сarbook дозволяє планувати завантаження СТО за постами та слюсарями. Це оптимізує черги.
Читать на autocentre.ua