Донедавна досить специфічний сегмент українського авторинку - сегмент пікапів, які купувалися здебільшого мисливцями, фермерами та любителями активного відпочинку, в цьому році через війну став доволі дефіцитним. Волонтери та військові поважають пікапи за позашляхові властивості та міць. Тисячі або навіть десятки тисяч вживаних пікапів були доставлені на фронт з усіх куточків світу. Скільки саме - достеменно невідомо.
Тому AUTO-Consulting проаналізував офіційну статистику українського авторинку за останні роки. І вдалося виявити доволі цікаві тенденції.
По-перше, в країні зареєстровано близько 30 тис. пікапів. Біля 22,5 тисяч із яких були придбані новими за останні 20 років (з 2001 року). Найбільше іх поповнило український автопарк у 2008 році (тоді загальний ринок нових авто був більше 600 тис. шт.), коли саме пікапів було продано 4,1 тис.
Хоча загалом пікапи займають близько 1% українського авторинку. В минулому році, навіть попри його спад, сегмент пікапів встановив такий-собі рекорд - 2,17% українського ринку нових автомобілів. Було продано 868 нових пікапів. Це -42% у порівнянні з 2021 роком (загальний ринок впав більше - на -61,3%).
У свою чергу за минулий рік українці купили 3,4 тис. вживаних пікапів (-10% у порівнянні з 2021 р.). Із них 784 було завезено з-за кордону, інші - куплені на внутрішньому ринку. Це офіційно із розмитненням (без розмитнення для фронту на порядки більше).
Цікаво, що за останні 10 років в Україну було завезено близько 15 тис. нових та вживаних пікапів, із них майже 11 тис. були продані саме новими.
Лідером по поставкам в нашу країну нових пікапів став Toyota Hilux, саме пікапи цієї моделі зайняли 33% ринку за підсумками останніх 10 років. На другому місці (або кожний 4-й проданий в країні пікап)
Читать на news.infocar.ua