Мало хто сьогодні пам’ятає, що КрАЗ працював на проектом вантажівки з газотурбінним двигуном ГАЗ-99Д. Унікальну фотографію машини розмістили свого часу на сторінці Українські автомобілі у Фейсбуку.
У газотурбінному двигуні наявні кілька переваг. По-перше, високі обороти забезпечують велику потужність при відносно малих розмірах та вазі. По-друге, в такому силовому агрегаті відсутній зворотно-поступальний рух деталей, що гарантує його надійність і великий термін служби. Важливо й те, що цей двигун невибагливий до палива, може працювати і на солярці, і на гасі. Ось чому в різних країнах, у тому числі й у Радянському Союзі, почали з’являтися дослідні зразки автомобілів із подібними силовими установками. Як це було на Кременчуцькому автозаводі, розповів Владислав Левський, заступник головного конструктора ХК «АвтоКрАЗ».
Газотурбінні «серця»
Дуже перспективним вважалося застосування газотурбінного двигуна на важких автомобілях, зокрема позашляхових. У 1966 році Науковий автомобільний та моторний інститут представив проект такого двигуна – ТурбоНАМІ-053А2 потужністю до 400 к. с. До кінця 1967 року на Горьківському автозаводі створили сімейство аналогічних силових агрегатів серій Б, В і Г, що розвивають 175 – 250 к. с. У 1970 році Держкомітет з науки та техніки затвердив план проведення робіт із застосування газотурбінних двигунів на транспортних засобах на період 1971-1980 років. До цього проекту було підключено «ГАЗ», «НАМІ», «КрАЗ», «МАЗ», «МоАЗ», «БелАЗ», а також десятки постачальників комплектуючих.
Спочатку планувалося встановити двигун ГАЗ-99 на самоскид КрАЗ-256Б. Однак виявилося, що на машині з деревометалевою кабіною його застосування неможливе. Та й потужність двигуна була недостатньою. Тим не менш, незабаром справа
Читать на autocentre.ua