Спочатку дослідження було опубліковано ще 2022 року, проте тепер воно знову привернуло увагу після того, як його процитувало одне видання. Тоді вчені дійшли висновку, що гальма і шини виділяють у 1850 разів більше твердих частинок, як порівняти із сучасними вихлопними трубами, оснащеними фільтрами, що знижують викиди, пише Daily Mail.
Тоді команда виявила, що електромобілі в середньому на 30% важчі, ніж авто з бензиновим двигуном, через що гальма і протектори шин зношуються значно швидше, ніж у стандартних авто. Унаслідок цього в атмосферу викидається більше крихітних, а часто й токсичних частинок.
За словами професора Технологічного інституту Вірджинії Хешима Ракха, це дослідження «правдиве лише частково». Науковець зазначає, що електромобілі справді важчі, а тому їхні шини виділятимуть більше мікропластику в повітря, однак це також справедливо і для седанів порівняно з позашляховиками.
Професор Ракха також зазначає, що дуже складно визначити різницю між кількістю мікропластику, що викидається з протекторів шин електромобілів і авто на бензині, бо необхідно визначити частинки пластику, які вже перебувають у повітрі, від інших джерел, від того, що виробляють шини.
У результаті Ракха з колегами провели перші польові випробування, що дають змогу визначити, скільки частинок пластику викидають в атмосферу електромобілі та авто на бензині. Для цього вони використовують симулятори дорожнього руху, що імітують міські умови. Однак команда не очікує виявити суттєву різницю між авто - передбачається, що вона становитиме близько 20%.
Команда також зазначає, що дане дослідження зовсім не означає, що людям слід відмовитися від використання електромобілів, оскільки вони «більш ефективні при нульовому рівні викидів». Ракха зазначає, що
Читать на news.infocar.ua