Впродовж багатьох років головною метою AUTO.RIA є побудова Перевіреного Інтернету. Це доволі широке поняття, й містить в собі низку різних інформаційних та технологічних рішень. Результатом перевіреності є те, що 99,9% автомобілів, які пропонуються до продажу на AUTO.RIA, а також їхні продавці, пройшли ті чи інші перевірки. Що врешті дозволяє покупцям спокійніше та впевненіше обирати й купувати автомобілі, з мінімальними ризиками стикнутися з якими-небудь виявами шахрайства чи обману.
Звісно, перевіреність вимагає участі усіх сторін – не лише маркетплейса, а й власника авто та покупця. Коли усі дотримуються одних правил, тоді й не виникає жодних проблем. Коли ж одна зі сторін відступає від них – з’являються певні ризики. Наприклад, якщо говорити не про купівлю чи продаж автомобілів, а, скажімо, про безпеку на дорогах, завжди знайдуться противники використання ременів безпеки, або ті, хто вважає непотрібними (а то й небезпечними) подушки системи Airbag…
Про подібні явища й хочемо поговорити цього разу, однак які безпосередньо стосуються ринку та його учасників. Рядовому автовласникові вдаватися до якихось хитрощів немає потреби, здебільшого «схеми» намагаються «прокрутити» ті, хто не перший рік займається автомобільною торгівлею, переважно імпортуючи легковики однієї марки або й моделі.
Ось прикладова суть «схеми»: колись придбавши на страховому аукціоні автомобіль з дійсно незначними пошкодженнями, та подушками безпеки, які не спрацьовували, нехай це буде сріблястий Volkswagen Passat, продавець пізніше, маючи подібні інші автомобілі (тієї ж моделі та кольору), куплені вже в значно гіршому стані, намагається «підставити» VIN-код від машини, яка не викликала значних зауважень. Звісно, щоб заробити більше й продати швидше
Читать на auto.ria.com